Wartość religijną miejscowość uzyskała za sprawą wydarzenia, do którego doszło w 1877 roku. To wtedy Matka Boska miała ukazać się dwóm dziewczynom na klonie i przemówić do nich w języku polskim. Barbara Samulowska, uczestniczka zdarzenia, w dorosłym życiu dołączyła do zakonu.

Objawienia w Gietrzwałdzie


Już przed wojną do Gietrzwałdu przybywały liczne grupy pielgrzymkowe. Dawniej nazywano je "łosierami", a mieszkańcy mogli praktycznie co dzień obserwować, jak przybywają one do wioski z różnych stron.

Gietrzwałd - dom pielgrzyma


Punktem postoju wycieczek pielgrzymkowych zawsze jest parafialny kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny i Świętych Apostołów Piotra i Pawła, znajdujący się na przeciw domu będącego dawniej polską księgarnią. We wnętrzu kościoła można podziwiać obraz z XVI w., przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem.

Kierując się z niego drogą pokrytą licznymi drzewami, dochodzi się do przepięknego źródełka wody. Latem i wiosną widuje się przy nim pielgrzymów, którzy wierzą w lecznicze działanie wodopoju.

Droga krzyżowa w Gietrzwałdzie


Dziełem współczesnym Gietrzwałdu jest wspaniała Droga Krzyżowa. Warto ją obejrzeć, jak również zajrzeć do sklepiku mieszczącego się w pobliżu Domu Pielgrzyma. Sprzedaje się w nim dewocjonalia - katolickie pamiątki. Sporą ich ilość, oraz niezwiązane z religią dzieła sztuki, można także dostać w galerii sztuki Gminnego Ośrodka Kultury. Jest on czynny przez cały rok.
(txt: AD / Fot. I, Bogitor, CC BY-SA 3.0,