1993 rok – wtedy powstał Wspaniały Teatr bez Nazwy. Na samym początku wcale nie był teatrem – uczestnicy balu karnawałowego bawili się po prostu tak dobrze, że nazwali to „zwariowanym teatrem”. Jeszcze w tym samym roku zintegrowali się i wystawili „Kaprysy Łazarza” Stanisława Grochowiaka, spektakl, który grany jest do dziś i zawsze przy pełnej widowni.

Artyści sami przygotowują dekoracje, rekwizyty i kostiumy. Sami też drukują plakaty, zaproszenia, programy spektakli i bilety. Występują w Olsztynie oraz w wielu miejscowościach regionu. Przedstawienia grane były m.in. w Barczewie, Biesalu, Dobrym Mieście, Łukcie, Szczytnie, Nidzicy, Jezioranach, Ostródzie, Bartoszycach, Białej Piskiej, Biskupcu, Sząbruku, Nowej Wsi Ełckiej. Teatr występował też w Poznaniu, Ogrodzieńcu i Łazach niedaleko Zawiercia. Gościł na wielu przeglądach teatrów amatorskich, m.in. w Ostrowie Wielkopolskim na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezawodowych i w Solcu Kujawskim (Ogólnopolskie Spotkania „Teatr po Pracy”). W 2004 r. artyści występowali w Wilnie, grając dla Polonii spektakl „Damy i huzary” Aleksandra Fredry.

W teatrze grają amatorzy. Są wśród nich rolnicy, lekarze, policjanci, studenci. Teatr jest otwarty dla wszystkich, którzy czują w sobie pasję robienia sztuki i lubią wcielać się w komediowe role. W 2005 roku teatr otrzymał nagrodę Ministra Kultury RP za wieloletni wysiłek krzewienia kultury i sztuki w regionie Warmii i Mazur.

(MW / Fot. Pixabay/cc0)