Ta piękna, malownicza polska wieś, położona w województwie warmińsko-mazurskim, cieszy się szczególnym zainteresowaniem turystów przez swoją niekomercyjność i spokój, który sprzyja wypoczynkowi.

Dodatkowo miejscowość należy do obszaru Zielonych Płuc Polski i jest szczególnie polecana jako miejsce do wypoczynku dla osób chorych oraz tych, którzy chcą odpocząć od miejskiego smogu. Można tu korzystać z atrakcji jezior, lasów czy urokliwej rzeki Pasłęki. Wieś leży na tzw. Drodze Tysiąca Jezior Północy, a należące do niej lasy zawierają elementy historycznego już krajobrazu Puszczy Galindzkiej.

Objawienia maryjne
Wielu przybywa do Gierzwałdu głównie ze względu na historię maryjnych objawień. Twierdzi się, że w 1877 roku Matka Boska ukazała się w tym miejscu kilkakrotnie dwóm dziewczynkom. Dzięki tej historii do wsi co roku licznie przybywają pielgrzymi i turyści, a miasto, dzięki uznaniu objawień przez Stolicę Apostolską, stało się ważnym miejscem pielgrzymkowym na mapie Polski.

Pomimo iż Gietrzwałd to mała miejscowość, znajdują się w niej ciekawe zabytki. Należy do nich m.in. Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny, kaplica wotywna Świętego Wojciecha, czy dziewiętnastowieczne, wznoszone z cegły dwukondygnacyjne kapliczki.

(Fot. Peexels.com / CC0)